sobota, 21 lipca 2012

Il mondo è tuo

Inspirowana mottem Tony'ego Montany, bohatera jednego z moich ulubionych filmów 'Człowiek z blizną', postanawiam rozpocząć cykl "Świat jest twój". 


Dzisiaj krótka opowieść o Paryżu.Wieża Eiffla
Symbol Paryża i Francji - wieża Eiffla - jest magnesem, który od początku swojego istnienia przyciągnął do siebie blisko 230 milionów turystów z całego globu. Jej wysokość wynosi 300,5m, wraz z anteną 324m. Wieżę z okazji Wystawy Światowej zaprojektował Gustaw Eiffel. Budowa rozpoczęła się w 1887 roku, a zakończyła dwa lata później - 31 marca 1889. Zużyto ponad 7000 ton stali, 2.5 mln nitów, przy jej budowie pracowało 300 robotników, 1 stracił życie. Pod wieżą spotkać można czarnoskórych panów sprzedających mini wieżyczki (strasznie drogie!)
Katedra Notre Dame
Usytuowana na rzecznej wyspie Île de la Cité gotycka katedra Notre Dame należy do grona najbardziej rozpoznawalnych świątyń na świecie. Budowa katedry rozpoczęła się w 1163 roku, kiedy to ówczesny biskup Paryża Maurice de Sully nakazał zburzenie Rzymskiej świątyni i wybudowanie na jej miejscu potężnej katedry sławiącej Matkę Boską (Notre Dame - Nasza Pani). Budowa świątyni zakończyła się około roku 1345.

Pola Elizejskie
Aleja Pól Elizejskich (Les Champ Elysees) rozciąga się od Place de la Concorde do oddalonego o 2 km na północny-zachód placu im. Charles'a de Gaulle na którym to mieści się Łuk Triumfalny. Jest to najbardziej reprezentatywna ulica miasta, Francuzi nazywają ją nawet "La plus belle avenue du monde" czyli najpiękniejszą aleją świata. Jeszcze 400 lat były tam tylko pola uprawne, obecnie znajdują się tam ekskluzywne restauracje, kawiarnie, hotele, teatry, sklepy i butiki. Opłaty czynszowe za 100 metrów kw. powierzchni sięgają 1,25 mln dolarów, drożej jest tylko w Nowym Jorku.
Co roku w przypadające na 14 lipca święto narodowe Francji aleją przechodzi największa w Europie, niebiesko-biało-czerwona defilada wojskowa. Od kilkudziesięciu lat znajduje się tam także meta najsłynniejszego wyścigu kolarskiego - Tour de France.
Tutaj można kupić, o dziwo, bardzo tanie pamiątki, pod warunkiem, że kupujemy większą ilość sztuk. Ja za 5 wieżyczek w formie breloczka do kluczy zapłaciłam 2 Euro! :)
LuwrGmach najbardziej rozpoznawalnego paryskiego muzeum usytuowany jest w północno-brzeżnej części miasta nieopodal stacji metra Palais Royal - Musée du Louvre. Założone w 1793r. muzeum jest jednym z najstarszych, a za razem jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzeów świata - w 2006 roku Luwr odwiedziło ponad 8mln zwiedzających, liczba wszystkich zgromadzonych eksponatów sięga 380 tysięcy, jednak zaledwie 35 000 z nich zostało udostępnionych gościom. Są to głównie pochodzące z okresu od starożytności do XIX wieku obrazy, rysunki, rzeźby, mumie oraz naczynia.
Do muzeum wchodzi się poprzez charakterystyczną szklaną piramidę pokrywającą podziemny hal Napoleona w którym znajdują się przejścia do wszystkich trzech skrzydeł Luwru - Richelieu, Sully i Denon. Wybudowana w 1989 roku Pyramide du Louvre w celu odciążenia konwencjonalnych wejść wzbudziła wiele kontrowersji, niektóre teorie spiskowe zakładały nawet że konstrukcja jest dziełem szatana ponieważ składa się dokładnie z 666 szyb (w rzeczywistości jest ich 672). Z czasem jednak krytyka osłabła, a piramida stała się kolejnym symbolem miasta świateł.


DisneylandOtwarty 12 kwietnia 1992 roku. Kompleks położony jest na przedmieściach Paryża w miejscowości Marne-la-Valee - 30 km na wschód. Obecnie jest najchętniej wybieranym kierunkiem turystycznym w Europie. Przyjmuje co roku ponad 12,5 mln gości. Od początku istnienia gościł 170 mln ludzi. 

Kompleks składa się z dwu parków: Park Disneyland, podzielony na 5 krain i Walt Disney Studios podzielony na 4 strefy: Front Lot, Animation Couryard, Production Coutyard, Backlot. 

W bajkowej scenerii Parku Disneyland czekają atrakcje z różnorodnych krain. Z głównej ulicy pełnej sklepików można dotrzeć do następujących regionów: "Fantazji" - baśniowej krainy z zamkiem Śpiącej Królewny, "Pogranicza" - znanego z westernów Dzikiego Zachodu, "Przygody" - krainy poszukiwaczy skarbów i "Wynalazków" - świata technologii i przyszłości. Znależć się można w królestwie marzeń i najnowszej techniki, w domu lalek z całego świata i w krainie piratów. Na pewno spotkacie Myszkę Miki i Kaczora Donalda. Można podróżować w czasie i przestrzeni z bohaterami filmów Walta Disneya.


I pamiątki na osłodę :)

xoxo


1 komentarz:

Dziękuję za wszystkie komentarze! Jeśli chcesz zostać ze mną na dłużej, obserwuj mnie :)